|
 |
 |
 |
 |
 |
Detalji |
Projekt: |
Nelinearna analiza bioloških signala u neurokirurškoj anesteziji |
Voditelj: |
Ante Sekulić |
Ustanova: |
Medicinski fakultet, Zagreb |
Sažetak: |
Nelinearna analiza je skupina matematičkih postupaka kojima se istražuje složenost i stabilnost osciliranja neke promjenjive veličine. Najznačajniji rezultat primjene nelinearne analize u medicini je predviđanje epileptičkog napada pomoću obrade elektroencefalograma u bolesnika rezistentnih na farmakološku terapiju.
Tijekom neurokirurške anestezije moguće su promjene krvnog tlaka i reakcija buđenja. Ovi događaji,značajni u kliničkom radu, do sada se nisu mogli predvidjeti. Izravno mjerenje krvnog tlaka, snimanje elektroencefalograma, i ultrazvučno mjerenje brzine strujanja krvi u mozgovnim arterijama su promjenjive veličine koje se koriste za nadzor stanja mozga tijekom neurokirurške anestezije. Osim dubine anestezije i kirurški bolni podražaj mijenja navedene veličine.
Podražaji koji ulaze u središnji živčani sustav tijekom operacija slijede princip vremenske i prostorne sumacije. Sumacija je različita kod bolesnika kod kojih podražaji ulaze u slabinski dio kralješnične moždine i kod bolesnika u kojih podražaji ulaze mozgovnim živcima izravno u mozak.
Hipoteza istraživanja je da postoje nelinearne promjene u krvnom tlaku, elektroencefalogramu i brzini strujanja krvi u arterijama mozga i da se međusobno u tome pogledu razlikuje skupina neurokirurških bolesnika kod kojih bolni podražaji ulaze u slabinski dio kralješnične moždine od bolesnika kojima bolni podražaji ulaze mozgovnim živcima u središnji živčani sustav.
Cilj je nelinearnom analizom obraditi promjene krvnog tlaka, elektroencefalograma i brzine strujanja krvi u mozgovnim arterijama tijekom anestezije i operacije bolesnika sa prolapsom slabinskog intervertebralnog diska, suženjima karotidne arterije ili aneurizmom arterije mozga.
Svrha je razviti metodu predviđanja promjena krvnog tlaka i reakcije buđenja tijekom neurokirurške anestezije.
Očekivani rezultati su mogućnost razvrstavanja oscilacija krvnog tlaka,elektroencefalograma i brzine strujanja krvi u mozgovnim arterijama na periodičko, kvaziperiodičko i kaotično osciliranje. Usporedbom navedenih oscilacija u pojedinim fazama operacije kod različitih skupina bolesnika predvidjeti promjene krvnog tlaka ili reakciju buđenja.
Provjera rezultata je moguća usporedbom sa skupinom bolesnika u kojoj se navedene mjerene veličine neće obraditi nelinearnom analizom nego klasičnom vizualnom analizom.
Važnost predloženog istraživanja leži u činjenici da promjene krvnog tlaka tijekom neurokirurškog zahvata mogu značajno ugroziti opskrbu mozga krvlju. |
|
 |
 |
 |
 |
|